Elektronik sigara beyin gelişimini engelliyor

T24 Dış Haberler

Elektronik sigaralarda bulunan uranyum, kurşun ve kadmiyum gibi zehirli metallerin gençlerin beyin gelişimlerine zarar verdiği ortaya çıktı. 

Yeni bir çalışma sonucunda uzmanlar, elektronik sigaranın yüksek seviyedeki toksik kimyasallar nedeniyle gençlerin beyinlerinin ve diğer organlarının büyümesini engelleyebileceği konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca çocukların bilişsel ve davranışsal gelişimlerini sınırlayarak okul başarılarına da zarar verdiği ortaya çıktı.

Tatlı aromalı elektronik sigaraların, nükleer enerji ve bomba üretiminde kullanılan radyoaktif kimyasal uranyumun en yüksek seviyelerine sahip olduğu belirtildi.

Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, yaşları 13 ila 17 arasındaki sık sigara tüketen gençlerin idrarındaki uranyum seviyelerinin, ara sıra sigara içenlere göre iki kat daha yüksek olduğunu açıkladı. 

Tobacco Control dergisinde yayınlanan çalışmanın yazarı Dr. Hongying Daisy Dai, “Erken yaşta elektronik sigara içmek, metallere maruz kalma riskini artırabilir, potansiyel olarak beyin ve organ gelişimine zarar verebilir” diye konuştu. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x